top of page

    Розвиток господарства в Галичині після скасування панщини 1848 року вимагав більш свідомих, розумних і освічених людей, тому австро-угорський цісар підписав у цьому році вердикт про створення початкових шкіл в усіх округах Австро-Угорської імперії, і так як Галичина перебувала під владою Австро-Угорщини, реформа освіти зачепила і наше село.

В селі вже в 1848 році була створена 2-класна школа. На початку 1900 року стала 4-річною школою. Вчителював у цій школі Артур Друк родом із с. Білобожниця, де і похований. Після розпаду Австро-Угорщини восени 1918 року Галичину знову захопила Польща. І хотіли того поляки чи ні, вони змушені були продовжити розвиток шкільної освіти для селянських дітей.

   В період павання Польщі 1918-1939 роки в Джурині функціонувала початкова школа обов’язкова 5-класна школа (1918-1932 рр), а з 1933-1937 р . по 1939 рік – семикласна відділова школа. Семирічна освіта в нашім окрузі була лише в Джурині. Директором школи за Польщі був п. Кольвінський. Працювали в школі кваліфіковані вчителі 1-4 класи вела п. Задорожна Ельвіра,      п. Свідерська Тереза разом зі своїм чоловіком Леоном Окунем. Уроки співів, руханки, праці проводив вчитель Дигдалевич.

   Приміщення школи на перших порах було відносне. Тому діти навчалися по відведених для навчання селянських хатах. Тривалий час з 1920 по 1936 р. школа знаходилась у хаті заможного селянина Браткового Івана (поряд з нинішнім шкільним садом, будинок зберігся і до сьогоднішнього дня) і Ранюка Миколи, на місці сучасного Будинку культури. Третє приміщення школи функціонувало у будинку гміни. Тут навчалися учні 5-7 класів. Наповнюваність класів була дуже велика по 30-35 учнів у кожному класі.

    В 1936 році був закладений фундамент нової школи, будівництво якої завершилось у 1938 році. В 1939 році в Джурин прийшли працювати нові вчителі. Зокрема брати Дмитрівські (Євген вчив українську мову, а Стах – математику)

    В курс навчальних предметів за Польщі обов’язковим порядком входило вивчення релігії. На цей предмет відводилося 4 уроки на тиждень. Вів релігію в школі місцевий священник Микола Івахнюк. У школі відмічали Перше причастя. Всі діти входили в дитячу організацію «Братство Хрестове». Вчителі давали дітям всебічний розвиток, організовавули постановку п’єс, вчили дітей танців, хорового співу. В період німецької окупації школа продовжувала існувати. Директором школи за німців був Флісак Антон. Його дружина Флісак Магдалина вчила початкові класи, а потім вела уроки української мови і літератури. Згодом з ними працювали Івахнюк Франя, Шебейко Ельвіра, Бачинський.

    В період війни школа у Джурині працювала постійно. Лише з 27 квітня 1944 року по 1 вересня 1944 року навчання було припинене через те, що в селі проходила лінія фронту. Частина жителів Джурина була евакуовена на Вигнанку за Чортків, а решта в Палашівку, Базар. У цей період директором школи був Замковий Г., вчителями працювали: Палажук М. В., Фарига О. Л., Явтушенко Г. В., Кавчук В. П., Кузик П. О., Винник І. Я., Маланюк М., Цепенда Я. К., Давидюк О., Ціцерська Є., Починок А. М., Цепенда Є. Я., Івасишин Є., Кальницька В. В., Копаньова П. Т., Свірина О. І., Голобородько Є. О.

    В 50-их роках директором школи був Мачульський А. В. (1950-53 рр.), а 1953-1956 рр. Івацько І. А. Вчителями прийшли працювати: Сеник М. Д., Тимащевська В. І., Сеник С. П., Коцюк В. М., Палажук О. С., Бабелюк К. І., Мулик П. Ф.

    З 1956 – 1978 рр. Явтушенко Г. В. парцювала директором школи, а завучем школи був Івасишин Є. Р. Вчителі: Лівашнікова В. Г., Каштелянчук Л. І., Кондратюк Н. І., Палажук І. М., Майнош Л. А., Нединіч М. Р., Танчик В. І., Урбанський М. І., Ружицький О. С.

    З 1953 р. десятирічна Джуринька школа випустила зі своїх стін 2097 (3605) випускників із здобутою  середньою освітою. Серед відомих людей: письменники, літературні критики, мистецтвознавці: Нестор Чир, Євген Баран, Володимир Погорецький, Тамара Коваль, викладачі ТНПУ ім. В. Гнатюка: Мирон Маланюк, Лідія Кузик, Богдан Гінка, Чернівецького НУ Ім. Федьковича: Михайло Цепенда та ін.

    В школі навчаються учні із навколишніх сіл: Полівці, Джуринська Слобідка, Палашівка. На базі школи діє ШОО, який об’єднує дві середні та три неповні середні школи і ДНЗ в цих селах.

   Школа на початку 90-х років працювала за регіональною програмою «Національна школа». Вчителями школи під керівництвом заступника директора школи Братків А. Я. було створено музей духовного відродження «Берегиня» (1998 р.) який працює і в даний час. В ньому проводяться різноманітні заходи школи, села. Методичний кабінет школи координує роботу вчителів ШОО.

    Кабінет інформатики дав змогу засвоювати учнями школи вміння та навички роботи з комп’ютером та освоєння інформаційних технологій з різних навчальних предметів (зав. кабінетом молодий спеціаліст – Варчак Х. Я.). За останні роки реконструйовано кабінет історії (зав. кабінетом вч. Горин Н. І., в 2011 р. – лауреат конкурсу «Вчитель року»)

     Змінили своє обличчя кабінети: іноземної мови (зав. кабінетом Паньків І. О. – теж лауреат районного конкурсу «Вчитель року – 2012 р.»), української літератури (зав. кабінетом Дрозда Н. І., яка очолює туристичний клуб і проводить екскурсійні поїздки видатними літературними стежками України)

    Вчитель української мови та літератури Квасниця О. Я. – веде літстудію «Дивослово», організовує зустрічі з письменниками, розвиває у дітей поетичні здібності та обдарування.

Проблеми школи: недостатнє фінансування, участь у МАН.

Школа пройшла атестацію   згідно нових орієнтовних критеріїв оцінювання діяльності на достатньому рівні.

     В школі 22 вчителі навчають 150 учнів 1-11 класів. Проектна потужність 624 учні. Дане приміщення введено в експлуатацію в 1979 році.

    У 2019 р. відзначено 40-річчя нового приміщення в статусі Джуринського опорного закладу середньої загальної освіти І-ІІІ ступенів до якого ввійшли філії: Джуринськослобідківська, Палашівська, Полівецька, Криволуцька.

     У 2021р. Джуринський опорний заклад перейшов під управління освіти , молоді та спорту Білобожницької сільської ради.

bottom of page